Светска недеља дојења, од 01. до 07. августа 2017. године и Национална недеља промоције дојења, од 02. до 09. октобра 2017. године
Светска недеља дојења, од 01. до 07. августа 2017. године и
Национална недеља промоције дојења, од 02. до 09. октобра 2017. године
„Подржимо дојење”
Светска недеља дојења је глобална кампања која се обележава у више од 170 земаља света, чији је циљ да створи и подигне друштвену свест о значају и предностима дојења, али и да обезбеди подршку дојењу и тиме унапреди заштиту здравља мајке и детета. Званични датум Светске недеље дојења на глобалном нивоу је од 01. до 07. августа.
У нашој земљи Национална недеља промоције дојења обележава се 40. недеље у години која симболично представља трајање трудноће, од 02. до 09. октобра, по двадесеттрећи пут, под слоганом „Подржимо дојење.”
Циљеви Светске недеље дојења 2017. године су:
- Информисање – разумевање значаја заједничке акције у оквиру четири тематске области Циљева одрживог развоја.
- Препознавање своје улоге у активностима и шта може да направи разлику.
- Унапређење сарадње и утврђивање области од заједничког интереса.
- Подстицање заједничког рада како би се постигли Циљеви одрживог развоја до 2030. године.
Дојење је витални део одрживог развоја и значајна компонента глобалне акције окончања потхрањености. Веће стопе искључивог и континуираног дојења могу бити постигнуте само сарадњом у свим секторима и кроз све генерације. Дојење није само питање које се тиче жена, нити искључива одговорност жена – заштита, промоција и подршка дојењу је колективна друштвена одговорност коју сви делимо. Подршку мајкама које доје могуће је обезбедити на различите начине. Традиционално, подршку пружа ужа, али и шира породица. Потребна је, међутим, подршка шире околине, а поред здравствених радника и саветника за дојење и подршка пријатеља, као и заједнице у целини.
Мајчино млеко је потпуна и савршена храна за новорођенче. Састав мајчиног млека се аутоматски прилагођава индивидуалним потребама детета и пружа оптималан однос хранљивих материја за правилан раст и развој. Доказано је да дојена деца ређе оболевају од одређених болести, дојење штити дете од оштећења вида, неправилног развоја вилица и тврдог непца, значајно је ређа појава каријеса.
Истраживања показују да дојена деца интелигентнија, имају развијеније говорне способности, друштвенија су и емоционално стабилнија.
Бебе које се хране мајчиним млеком ређе оболевају од дијареје (пролива), инфекције система за варење и система за дисање, него бебе које се хране вештачким млеком.
Искључиво дојење до шестог месеца живота, као и наставак дојења уз допунску исхрану до краја друге године старости дететa доприноси унапређењу и заштити здравља и мајке и детета.
Завод за јавно здравље Краљево подржава поменуту кампању, организује и координира све здравствено васпитне активности на територији за коју је надлежан.