Obeležavanje Svetskog dana zdravlja - 7. april 2013. godine

Da li ste pod pritiskom?

Arterijska hipertenzija – od prevencije do rehabilitacije

Povišen krvni pritisak je najučestalija bolest srca i krvnih sudova i odgovoran je za nastanak više od polovine svih kardiovaskularnih bolesti. U Srbiji približno 47% odraslog stanovništva ima hipertenziju, odnosno svaki drugi odrasli muškarac i 2/5 odraslih žena. Prosečna vrednost sistolnog krvnog pritiska kod muškaraca u Srbiji iznosila je 135 mmHg, a kod žena 130 mmHg. Međutim, prema rezultatima istraživanja zdravstvenog stanja odraslog stanovništva  Srbije, skoro polovina stanovnika nije bila svesna da ima povišene vrednosti krvnog pritiska.  Takođe, više od polovine onih koji znaju da imaju hipertenziju nisu uzimali antihipertenzivnu terapiju zbog nedostatka finansijskih sredstava i stava da im terapija nije potrebna.

Faktori rizika za nastanak hipertenzije uključuju pušenje, nepravilnu ishranu, fizičku neaktivnost. Svaka treća žena, skoro svaki četvrti muškarac i svaka peta mlada osoba uzrasta od 15 do 19 godina je u kategoriji svakodnevnih pušača. Nedovoljno je fizički aktivno 68% stanovnika, 20% stanovnika ne razmišlja o zdravlju prilikom izbora namirnica, a skoro svaki drugi stanovnik Srbije jede ribu manje od jednom nedeljno. Promenom načina života osoba može da utiče na faktore rizika. Kompetentan odgovor zdravstvenog sistema u oblasti prevencije, kontrole, lečenja i rehabilitacije predstavlja veliki izazov za zdravstveni sistem kako u svetu tako i u našoj zemlji.

Vlada Republike Srbije je 2010. godine usvojila Nacionalni program prevencije i kontrole kardiovaskularnih bolesti u Republici Srbiji do 2020. godine, čiji se glavni ciljevi odnose na: značajno smanjenje obolevanja i umiranja stanovnika u Republici Srbiji od kardiovaskularnih bolesti, poboljšanje njihovog kvaliteta života i smanjenje nejednakosti u zdravlju. Integrisana akcija društva treba da bude usmerena na faktore rizika i socijalno-ekonomske determinante zdravlja, ali i na jačanje zdravstvenog sistema Republike Srbije, kako bi bio u stanju da odgovori na sve veće opterećenje stanovništva kardiovaskularnim bolestima.

S obzirom na javnozdravstveni značaj povišenog krvnog pritiska, Svetska zdravstvena organizacija je ove godine Svetski dan zdravlja – 7. april posvetila upravo ovom zdravstvenom problemu sa ciljem da smanji učestalost infarkta i šloga kao posledica povišenog krvnog pritiska.

Specifični ciljevi ovogodišnje kampanje su:

  • unapređenje znanja o značaju hipertenzije u strukturi obolevanja i umiranja stanovništva
  • podizanje svesti o uzrocima i posledicama visokog krvnog pritiska, kao i mogućnostima prevencije
  • podizanje svesti o važnosti zdravog okruženja u cilju promocije zdravih stilova ponašanja
  • unapređenje znanja o najznačajnijim programskim aktivnostima i multisektorskoj saradnji u promociji  i prevenciji arterijske hipertenzije kod stanovništva Republike Srbije.

Nајznаčајniјi fакtоri riziка zа pојаvu bоlеsti srcа i кrvnih sudоvа - dоdаtак 1

Коliко su čеstе bоlеsti srcа i кrvnih sudоvа i dа li је mоgućе sprеčiti ih - dоdаtак 2

Pоstеr Svеtsкi dаn zdrаvljа - prеuzmitе

 

Lokacija

Javne nabavke

Nabavke
Obaveštenja

Radno vreme

Po - Pe od 7 do 14
Subota /