10 Мај - међународнми дан физичке активности

Светска здравствена организација (СЗО) је у циљу подизања свести целокупне светске јавности о значају и важности редовне физичке активности у очувању и унапређењу доброг здравља и благостања дана 10. маја 2002. године покренула глобалну иницијативу за обележавање међународног дана физичке активности. Тај дан је познат под слоганом „Кретањем до здравља“, а односи се на умерену физичку активност без обзира на садржаје, место и време извођења. Циљна група је целокупна популација уважавајући све различитости у смислу узраста, пола, верске, расне, социјалне, економске и етичке припадности.

Према подацима из истраживања здравља становништва Србије у 2006. години више од две трећине одраслог становништва у Србији је физички неактивно (67,7%). Проценат одраслих становника који је вежбао више од три пута недељно износио је 25,5%, што је значајно повећање у односу на 2000. годину када је тај проценат био 13,7%. У 2006. години 31,1% запослених у Србији се бавило седентерним типом посла, за разлику од 2000. године када је тај проценат износио 25,2%.

Према резултатима аналитичке студије здравља становника Србије Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут", код ученика основних школа присутан је тренд смањења броја деце са деформацијом стопала са 16,8% у 1997. на 13,9% у 2007. години, али и да је забележен пораст броја деце са деформитетима кичменог стуба са 8,8% у 1997. на 10,2% у 2007. години. Исти тренд се појавује и код ученика средњих школа где је присутно смањење броја деце са деформацијом стопала са 10,0% у 1997. на 8,4% у 2007. години, а пораст броја деце са деформитетима кичменог стуба са 12,4% у 1997. на 17,5% у 2007. години.

Шта је физичка активност?

Физичка активност представља свако кретање тела које доводи до потрошње енергије (сагоревање калорија).

Зашто физичка активност?

Бројна истраживања су показала да је редовна, умерена физичка активност један од најлакших начина за очување и унапређење здравља. Физичка активност доводи до смањења повишеног крвног притиска, пада масноће и шећера у крви, јачања срчаног мишића и плућа и самим тим превенције хроничних незаразних болести: обољења срца, шећерне болести, рака дебелог црева, депресије и гојазности.

Циљеви овогодишње кампање су:

  • Подизање свести становништва о предностима физичке активности у превенцији незаразних болести;
  • Истицање користи физичке активности за здравље кроз примере добре праксе
  • Усмеравање пажње на становништво и давање смерница како да се физичка активност реализује у слободно време, на радном месту, у школи, кући.
  • Промовисање здравих стилова живота као што су правилна исхрана, смањење насиља, престанак пушења и смањење изложености дуванском диму, смањење стреса и друштвене изолације.

Препоруке

  • Започните дан лаганим истезањем неколико минута,
  • Заборавите на лифт, идите степеницама,
  • На посао, уколико је кратка релација, одлазите бициклом или пођите раније па лаганом шетњом уместо колима,
  • Уколико ваше радно место подразумева седење, потрудите се да, кад год сте у могућности, устанете прошетате се или протегнете,
  • Рад у башти, плес и одлазак у шетњу, такође могу бити делотворни,
  • Интензитет активности постепено повећавајте, а уколико имате неких здравствених проблема, пре почетка бављења физиком активношћу посаветујте се са лекаром.

Lokacija

Javne nabavke

Nabavke
Obaveštenja

Radno vreme

Po - Pe od 7 do 14
Subota /