Међународни дан старијих особа - 1. октобар 2015
Међународни дан старијих особа је посебан дан за старије особе широм света. Слоган овогодишње кампање „Особе 60+, рачунајте на нас” изабран је са циљем да се скрене пажња јавности на чињеницу да ће старење популације и популациона динамика обликовати кључне изазове за развој са којима ће се свет суочити у 21. веку. Необраћање пажње на старије особе значи да се не обраћа пажња на 20 посто светске популације до 2030. године, када ће бити више људи старијих од 60 година него деце млађе од 10 година, при чему ће те брзе промене у старосној структури пре свега захватити земље у развоју.
Ако је наш циљ да изградимо „будућност какву желимо”, морамо обратити пажњу на становништво старије од 60 година за које се очекује да се достићи број од 1,4 милијарде до 2030. године.
Међународни дан старијих особа се у свету и код нас обележава 1. октобра, у складу са Резолуцијом 45/106 коју је прогласила Главна скупштина Уједињених нација (УН) 14. децембра 1990. године, са циљем да се нагласи колико је важно прилагодити окружење у коме живимо потребама и способностима становника трећег доба.
Ове године, обележавањем 25-годишњице кампање – Међународног дана старијих особа, идемо у сусрет Конференцији Уједињених нација о становању и одрживом урбаном развоју која ће се одржати 2016. године, на којој ће се разматрати не само питање утицаја новог урбаног окружења на живот и здравље старијих особа, него и на утицај који старије особе имају на окружење у којем живе.
Тренд мигрирања становништва широм света из руралних у урбану средину се одиграва рекордном брзином, тако да се процењује се да ће свака 6. особа од њих 10 живети у урбаној средини до 2030. године. У складу са процесом урбанизације, број старијих особа расте најбрже у урбаним срединама и то у земљама у развоју. Ова два феномена заједно довешће до тога да ће број људи преко 60 живота у градовима нарасти до преко 900 милиона до 2050. године – и чиниће четвртину укупног градског становништва у земљама у развоју.
Ови демографски трендови условљавају стварање окружења које је прилагођено потребама старијих особа и побољшању њиховог живота. Добро организовани градови пружају веће могућности старијим особама да буду финансијски независни, остварују приход, наставе доживотно образовање и живе у окружењу у коме ће се осећати сигурно, са јавним објектима и превозом који су прилагођени њиховим потребама што је основ за њихову независност и социјалну инклузију.
Обележавање Међународног дана старијих особа 2015. године има за циљ да укаже јавности да је уважавање демографских трендова и социјална инклузија старијих особа од пресудне важности за креирање одрживе урбане средине која промовише једнакост, благостање и просперитет заједнички за све грађане.
Придружите се
Обележавање Међународног дана старијих особа укључиће велики број здравствено-промотивних активности у локалној заједници као што су предавања, здравствено-промотивне изложбе, трибине, округли столови, конференције за новинаре, јавне манифестације, концерте, спортске догађаје, базаре здравља и слично
Ширите информације широм света!
Пратите нас на Twitter-u @UN4Ageing
Користите #IDOP2015 i #60PLUS #IDOP2014 за све ваше твитове поводом обележавања Међународног дана старијих особа (1. октобра 2015)
Планирате специјалну активност? Ми желимо да знамо! Твитујте или нам пошаљите email на Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.
Додатни материјали:
Најчешћи стереотипи који прате старење
Старење популације и нови изазови који прате демографске промене