Obeležena Svetska nedelja dojenja - 28. septembra do 04. oktobra 2009. godine

„DOJENJE – SPASAVA ŽIVOT U KRIZNIM SITUACIJAMA. DA LI STE SPREMNI?”

 

Svetska nedelja dojenja je globalna kampanja koja se održava u oko 120 zemalja sveta, čiji je cilj da stvori i razvije društvenu svest o značaju i prednostima dojenja, da obezbedi podršku dojenju, a time i unapredi zaštitu zdravlja majke i deteta.

Zvanični datum Svetske nedelje dojenja na globalnom nivou je od 1. do 7. avgusta, ali se državama, organizacijama i institucijama predlaže da za obeležavanje i aktivnosti povodom Svetske nedelje dojenja izaberu najprikladnije događaje ili datume u njihovim zemljama.

U našoj zemlji, kao i u mnogim drugim zemljama, za datum obeležavanja Svetske nedelje dojenja izabrana je 40. nedelja u godini, zato što trudnoća traje četrdeset nedelja.

Ove godine Svetska nedelja dojenja na nacionalnom i lokalnom nivou u Republici Srbiji  obeležena od 28. septembra do 4. oktobra 2009. godine.

Tema Svetske nedelje dojenja u 2009. godini je uloga  koju dojenje ima u odgovoru na vanrednu, kriznu situaciju, tako da je slogan kampanje „Dojenje – spasava život u kriznim situacijama. Da li ste spremni?”

            Ciljevi kampanje:

  • Skrenuti pažnju na ulogu koju dojenje ima u vanrednim situacijama širom sveta u cilju smanjenja stope razbolevanja i umiranja od bolesti koje su u direktnoj vezi sa ishranom.
  • Istaći potrebu za aktivnom zaštitom i podrškom dojenja pre i u toku vanrednih situacija.
  • Informisati majke, članove lokalne zajednice, zdravstvene profesionalce, članove vlade, članove udruženja za pružanje pomoći, donatore, medije o tome kako oni mogu da aktivno podrže dojenje pre i u toku vanredne situacije.
  • Pokrenuti akciju i uspostaviti mrežu i saradnju između onih koji se  profesionalno bave dojenjem  u zajednici i onih koji su uključeni u odgovoru na vanredne situacije.

 

Zašto je dojenje majčinim mlekom od životne važnosti u vanrednim situacijama?

Nijedna  sredina nije „imuna” na vanredne situacije. Vanredne situacije mogu da se dese svuda na  svetu. Bez obzira o kojoj se vanrednoj situaciji radi, počev od zemljotresa do konfliktne situacije, od poplava do pandemije gripa, priča je ista: dojenje spašava živote.

Ovde ćemo izneti nekoliko činjenica iz praktičnog iskustva kod vanrednih situacija:

· Deca su najosetljivija populaciona grupa u vanrednim situacijama – stopa mortaliteta kod dece može da poraste od 2 do 70 puta  u odnosu na njenu prosečnu vrednost zahvaljujući pojavi dijareje, respiratornih bolesti i malnutricije.

· Dojenje je intervencija koja spašava živote i pruža zaštitu koja je najbolja kod najmlađe dece. Čak i u situaciji koja nije vanredna, bebe koje nisu dojene, starosti ispod dva meseca, šest puta su  osetljivije na smrtni ishod od onih koje su dojile.

· Jedna petina neonatalne smrti može da se spreči ranim započinjanjem isključivog dojenja (dojenje u toku prvog sata). Da li možete da zamislite prednosti koje  dojenje može da pruži u vanrednoj situaciji? Hajde da uzmemo na primer, najosetljiviju populaciju: novorođenče rođeno u situaciji nesigurne sanitacije sa prljavom vodom, oskudnom hranom i bez skloništa. Ekstremni vremenski uslovi, oskudica u pružanju profesionalne medicinske pomoći i prevremeno rođenje povećavaju rizik još više. Kontakt koža sa kožom odmah nakon rođenja i započinjenje dojenja unutar prvog sata smanjuje smrtnost putem hranjenja i aktivne zaštite odojčadi i pomaže da se stabilizuje njegova/njena temperatura. Dojenje takođe redukuje rizik od postporođajne hemoragije kod majki – vodećeg uzroka smrti kod majki širom sveta.

· Tokom vanredne situacije, majke zahtevaju aktivnu podršku da nastave da doje ili pak da ponovo uspostave prekinuto dojenje.

· Spremnost za vanredne situacije je od vitalnog značaja. Podrška dojenju u situaciji koja nije vanredna ojačaće kapacitet majke da se izbori i u vanrednoj situaciji.

Zavod za javno zdravlje Kraljevo svoje aktivnosti u okviru obeležavanja Svetske nedelje dojenja 2009. godine sproveo je najpre kroz koordinaciju i stručno metodološku pomoć zdravstvenim ustanovama na Raškom okrugu, a potom i kroz medijsku afirmaciju Nedelje.

Zajedničko za sve opštine odnosno domove zdravlja u Raškom okrugu  je:

Inteziviranje  zdravstveno vaspitnog rada, posebno službi za preventivnu zaštitu dece savetovališta za odojčad, kao i PPS.sa porodiljama i majkama doiljama (individualni razgovori, predavanja, radionice, rad u maloj grupi) sa različitim temama iz oblasti promocije dojenja, odnosno očuvanja i unapredjenja zdravlja majki i dece.

Aktivnosti na mas medijima, posebno elektronskim

Deca predškolskog i školskog uzrasta, tradicionalno su angažovana na izradi likovnih i literarnih radova na  temu „Majčino mleko najbolja hrana”. Napravljene izložbe  radova u školama i predškolskim  ustanovama, a najuspešniji radovi dostavljeni su Institutu za javno zdravlje Srbije „Milan Jovanović Batut”.

Zaključak je da je Nedelja dojenja u Raškom okrugu 2009.godine obeležena skromnim aktivnostima u svim opštinama i na sličan način i time su opšti ciljevi  postignuti u većoj ili manjoj meri.

Lokacija

Javne nabavke

Nabavke
Obaveštenja

Radno vreme

Po - Pe od 7 do 14
Subota /