Obeležen Mart mesec borbe protiv malignih bolesti
Savremeni način života je doneo mnoga rizična ponašanja: pušenje duvana,nepravilnu ishranu, gojaznost, fizičku neaktivnost, zloupotrebu alkohola, a odgovoran je i za povećanu izloženost sve većem uticaju stresa na zdravlje, kao i štetnih uticaja iz okoline kao što su sunčevo zračenje, štetne supstance na radnom mestu i u okruženju. Ministarstvo zdravlja i Republički zavod za zdravstveno osiguranje pokrenulisu Nacionalnu kampanju „Srbija protiv raka”. Ova kampanja predstavlja operacionalizaciju u praksi:
– Nacionalnog programa za prevenciju raka grlića materice,
– Nacionalnog programa za prevenciju raka dojke i
– Nacionalnog programa za prevenciju raka debelog creva.
U okviru ove kampanje realizuje se više programskih aktivnosti, među kojima je iNacionalna kampanja „Srbija protiv raka: Kaži svima koje voliš! – redovan pregled je najbolja zaštita”.
Cilj kampanje je smanjenje broja novoobolelih i broja umrlih od malignih oboljenja, što se može postići ukoliko se kod građana razvije svest o ličnoj odgovornosti za vlastito zdravlje i značaju redovnih preventivnih pregleda. Značajno je da svaki stanovnik Republike Srbije dobije dovoljno informacija o zdravim stilovima života, rizicima za nastanak oboljenja, usvoji znanja o tome, razvije veštine o zdravim izborima i načinima ponašanja, a pravilne i zdrave navike primeni u praksi. Preventivnim pregledima se otkrivaju rizici po zdravlje, promovišu zdravi stilovi života i promene ponašanja, ali i otkrivaju oboljenja i stanja u ranoj fazi kada ih je moguće lečiti. Na ovaj način se štiti i unapređuje zdravlje,smanjuje stopa razbolevanja i umiranja od bolesti koje se mogu sprečiti, ali i lečiti i izlečiti ako se otkriju u ranoj fazi nastanka. Ovo se između ostalog, a i pre svega odnosi na maligne bolesti.
Rezultati Istraživanja zdravlja stanovništva Republike Srbije iz 2006. godine pokazuju da je više od polovine odraslog stanovništva (56,8%) primilo određene savete od strane zdravstvenih radnika a koji su vezani za promenu stila života dok je 37,8% stanovnika Srbije u toku godine promenilo nešto u ponašanju prema zdravlju. Kao najčešći razlog promene ponašanja naveli su: bolest (20,8%) i želju za zdravim načinomživota (13,3%) Međutim, tek svaka treća žena u Srbiji(34,1%) obavlja samopregled dojki jednom mesečno, a svaka deseta žena starosti od 40 do 69 godina (10,4%) je obavila mamografski pregled dojki u poslednje tri godine.
U Republici Srbiji 30,5% žena, tj. oko trećina žena uzrasta 20 i više godina je uradila PAP test za otkrivanje raka grlića materice u poslednje tri godine, a samo četvrtina ispitanica kao razlog poslednje posete lekaru opšte medicine navela je kontrolu zdravlja.
Link, u nastavku teksta vodi na preuzimanje flajera o prevenciji malignih bolesti.